پرستاری با قلب سفید

بعضی آدم ها باران را احساس می کنند بقیه فقط خیس می شوند...

۱۳ مطلب در مهر ۱۳۹۲ ثبت شده است

FUROSEMIDE - Lasix

نام فارسى

فوروزماید(لازکس)

نام انگلیسى

FUROSEMIDE - Lasix

گروه دارویى

دیورتیک

 گروه شیمیایى دارو

مشتق سولفانامید

مکانیسم اثر

با اثر برروی لولۀ هنله دفع کلرورسدیم را افزایش می‌دهد.

موارد مصرف

ادم پولمونر، ادم در نارسائی احتقانی قلب، بیماران کبدی، سندرم نفروتیک، آسیت، افزایش فشار خون، هیپرکلسمی، ادم شدید مغزی (همراه با مانیتول).

میزان مصرف

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
Fess21) 1Nurseee@)

Bromhexine

نام علمی دارو (ژنریک):

 Bromhexine  

گروه دارویی:

 Cough Suppressants Expectorants Mucolytics and Nasal Decongestants

داروهای مهار کننده سرفه،خلط آورها،نرم کننده های مخاط و ضد احتقان بینی  

      موارد مصرف

برم هگزین به عنوان خلط آور و رقیق کننده ترشحات موکوسی در مواردی مانند التهاب نایژه، آسم، برونشیکتازی و التهاب سینوس ها همراه با تجمع ترشحات موکوسی غلیظ و چسبنده در مجاری تنفسی مصرف می شود.

    مکانیسم اثر

این دارو با تحریک غدد مخاطی نایژه و تغییر ترکیبات گلیکوپروتئینی موجود در ترشحات، موجب کاهش چسبندگی و رقیق شدن ترشحات و خروج آنها می گردد.

   فارماکوکینتیک

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
Fess21) 1Nurseee@)

Ranitidine

نام علمی دارو (ژنریک): 

Ranitidine  

گروه دارویی:

آنتاگونیست گیرنده H2 

Gastrointestinal Drugs

داروهای گوارشی  

موارد مصرف

رانیتیدین در درمان کوتاه مدت زخمهای فعال دوازدهه یا زخم های فعال و خوش خیم معده، (در مقادیر کم برای پیشگیری از عود زخم دوازدهه مصرف می شود)، حالات مرضی ترشح بیش از حد اسید معده مانند سندروم زولینگر- الیسون، برگشت محتویات معده به مری و سایر مواردی که کاهش اسید معده برای آن مفید است مانند جراحی در دستگاه گوارش، مورد استفاده قرار می گیرد.

    مکانیسم اثر

این دارو در رقابت با هیستامین در سطح گیرنده های H2 در سلول های جداره ای ترشح اسید معده توسط غذا، پنتاگاسترین و سایر محرک های ترشح اسید معده را مهار می کند.

   فارماکوکینتیک

رانیتیدین به سرعت از مجرای گوارش جذب می گردد و در اولین عبور کبدی متابولیزه میگردد. اوج غلظت سرمی آن در حدود 3-2 ساعت پس از مصرف می باشد. طول اثر دارو برای کاهش ترشح اسید 4 ساعت و در هنگام شب حدود 12 ساعت می باشد. این دارو از راه کلیه دفع می گردد.

    هشدارها

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
Fess21) 1Nurseee@)

Aspirin

 

نام علمی دارو (ژنریک):

ASA - Aspirin

گروه دارویی:

Analgesics Anti- inflammatory Drugs and Antipyretics 

داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها

موارد مصرف:

آسپیرین برای درمان دردهای خفیف تا متوسط (سر درد، دیس منوره، میالژی، دردهای دندانی)،

درمان درد و التهاب در بیماران آرتریت روماتوئید، اوستئوآرتریت و نیز کاهش تب اندیکاسیون دارد.

همچنین به علت اثرات ضد پلاکتی، این دارو در درمان اولیه اختلالات کاردیووسکولار (آنژین پکتوریس، انفارکتوس میوکارد) نیز مصرف دارد.

فارماکوکینتیک

آسپیرین پس از تجویز به فرم خوراکی به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود.

دارو به میزان 90-80% به پروتئین های پلاسما متصل می شود.

نیمه عمر دارو 3-2 ساعت است و به طور وسیعی در کبد متابولیزه می شود. دارو توانایی عبوراز جفت وشیر را دارد.

عوارض جانبی

کاهش شنوایی، وزوز گوش، تهوع،استفراغ، خونریزی گوارشی، تشدید پپتیک اولسر، کهیر، رینیت، لکوپنی، ترومبوسیتوپنی، واکنش های حساسیتی، آنژیوادم، سندروم ری

تداخل دارویی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
Fess21) 1Nurseee@)

آموزش به بیماران درباره عکس قفسه سینه

رادیوگرافی از قفسه سینه چیست؟

CXR رایج ترین آزمون تشخیصی رادیوگرافی است. تصویر قفسه صدری تصاویری از قلب، ریتین، راههای هوایی، عروق خونی و استخوانهای مهره قفسه سینه به ما می دهد.

پرتوبرداری با اشعه ایکس یک آزمون پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشک در تشخیص و درمان وضعیت های درمان کمک می کند. تصویربرداری با اشعه ایکس است که شامل تحت تشعشع قرار دادن قسمتی از بدن با دزی کوچک از پرتوهای یونیزان به منظور تولید تصویری از داخل بدن است. پرتوهای ایکس قدیمی ترین و رایج ترین ابزار برای تصویربرداری پزشکی است.

موارد معمول استفاده از این روش چیست؟

CXR به منظور ارزیابی ریتین، قلب و دیواره قفسه سینه به کار می رود.

یک CXR عموما" اولین آزمون تصویربرداری مورد استفاده برای کمک به تشخیص علائم زیر است:

 1. کاهش تنفس
 2. سرفه بد و مزمن
 3. درد قفسه سینه یا جراحت
 4. تب

پزشکان این آزمایش را برای کمک به تشخیص یا کنترل درمان در وضعیت های زیر استفاده می کنند:

 1. پنومونی
 2. نارسایی قلبی و دیگر مشکلات قلب
 3. آمفیزم 
 4. سرطان ریه 
 5. دیگر وضعیت های پزشکی
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
Fess21) 1Nurseee@)

بیماری روانی

1

بیماری روانی به گروهی از بیماریها گفته می‌شود که با تاثیر بر تفکر و رفتار باعث ایجاد ناراحتی برای فرد مبتلا یا ایجاد ناتوانی در وی می شوند. علت بیماری های روانی به خوبی شناخته نشده است ولی آنچه مسلم است این است که عوامل ژنتیک، استرس های مختلف و نوع تعامل فرد با دیگران در ایجاد یا بروز آنها موثر است. افسردگی، اضطراب، وسواس، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنیا از جمله این اختلالات هستند.

تاریخچه

برای قرن‌ها با بیمارانی که از اختلالاتِ ذهنی (mental disorders) رنج می‌بردند به شیوه‌های کاملاً وحشیانه و بدوی برخورد می‌شد. این باور که علت اختلالاتِ ذهنی، شیاطین و نیروهای متافیزیکی هستند، یک باور رایج بود. شیوهٔ متداولِ درمان بیمارانِ ذهنی این بود که شرایطِ بدنیِ بیمار را به قدری نامناسب کنند تا شیطان مجبور به ترکِ بدن او گردد! از این رو بیمار را با آبِ جوش غسل می‌دادند، او را شلاق می‌زدند، به او گرسنگی می‌دادند و یا او را شکنجه می‌کردند. زیگموند فروید، یکی از نخستین روانشناسانی بود که نیاز به شیوه‌های درمانی و ارائهٔ یک رویکرد جامع در این زمینه را احساس کرد و روانکاوی را بر این مبنا ایجاد کرد.

بیماری های روانی انواع مختلفی دارند که برخی از معروف ترین آنها عبارتند از:

- اختلالات خلقی - اختلالات اضطرابی - اختلالات روانپریشی - اختلالات شبه جسمی - اختلالات ناشی از مصرف مواد

اختلالات خوردن - اختلالات خواب - اختلالات شخصیت - اختلالات انطباقی - اختلالات روان تنی - اختلالات کنترل تکانه

اختلالات جنسی - اختلالات شناختی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
Fess21) 1Nurseee@)
شعر طنز پرستاری

شعر طنز پرستاری

ای پرستار عزیز که همه می گویند
تو به یک شاخه گل می مانی
تو به یک تیر آهن بیشتر می مانی
تا به یک شاخه گل

این چه شاخی است که از شب تا صبح
سر پا تک نفره شیفت دهد
آن هم اندر بخشی که تمامی مریضانش نیز
پایشان بر لب گور ابدی می لغزد

و آن چه شاخی است که در بخش پر جراحی
که مرتب و سی و اندی بیمار
اندر آن بستری اند
با یکی شاخه گل مثل خودش

روز و شب جان بکند
وآن چه شاخی است که اندراورژانس
جای الفاظ قشنگی 
ز قبیل چمن و بلبل و آواز هزار

حرف دور از ادب همراهان
هستی اش را به تمسخر گیرد
ای پرستار تو یکی شاخه گل
در ره طوفان حوادث هستی

۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
Fess21) 1Nurseee@)

راهنمای بیماران در مورد درمان های ضد پلاکتی

                                                  

پلاکت ها سلول هایی در خون هستند که به لخته شدن خون ما کمک می‌کنند. این یک عملکرد طبیعی بدن است. اگر شما دارای عوامل خطر بیماری قلبی (مانند سیگار کشیدن، کلسترول خون بالا، فشارخون بالا یا دیابت) هستید پلاکت های شما می توانند خیلی راحت تر بهم بچسبند و این موضوع می تواند بیشتر از یک لخته خون باشد. اگر لخته ها در قلب ، مغز شما و یا شریان‌های دیگر در بدنتان به وجود بیایند، می توانند یک مشکل جدی را به وجود بیاورد.

چرا شما از دارو های ضد پلاکتی استفاده می کنید؟

داروهای ضد پلاکتی لخته شدن خون را متوقف می کنند. این کمک می کند از سکته قلبی جلوگیری کند. اگر شما دچار سکته یا حمله قلبی باشید یا استنت در شریان های قلب خود داشته باشید، احتمالا از شما خواسته شده که داروهای ضد پلاکت استفاده کنید. این داروها احتمال ایجاد سکته یا حمله قلبی را پایین می آورند.
اغلب داروهایی که برای ضدپلاکت استفاده می شود: آسپرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس یا اوسویکس)


اگر برای شما بیشتر از یک دارو تجویز شده است، آن مهم است که هر دو را مصرف کنید به این دلیل که آن ها از راه های مختلف برای جلوگیری از لخته شدن خون کار می کنند. این داروها اغلب توسط افرادی که دچار سکته و یا حمله قلبی و افرادی که در قلب آنها استنت قرارداده شده استفاده می شود.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
Fess21) 1Nurseee@)

درباره پرستاری قلب و عروق

                                          
پرستاری قلب و عروق یکی از موضوعات داخلی و جراحی در دوره کارشناسی پرستاری است که در پرستاری داخلی جراحی 3 و پرستاری ویژه به ارزش 20 ساعت تئوری بیماریهای قلب و عروق، 23 ساعت تئوری پرستاری مراقبت های ویژه قلبی در سی سی یو، 51 ساعت بالینی کارآموزی قلب، 51 ساعت بالینی کارورزی قلب و 51 ساعت بالینی کارآموزی پرستاری مراقبت ویژه در سی سی یو (در مجموع 196 ساعت تئوری و بالینی) تدریس می شود. با توجه به میزان تدریس مشخص می شود که این درس از اهمیت بالایی بر خوردار می باشد. این درس در آزمون های ارشد پرستاری نیز مهم بوده به طوری که به طور متوسط در آزمون کارشناسی ارشد پرستاری از 36 سئوال داخلی جراحی، 4 الی 5 سئوال مربوط به قلب و در آزمون ارشد پرستاری ویژه به طور متوسط 15 الی 20 سئوال را به خود اختصاص می دهد.
ارزش پرستاری قلب و عروق در کار بالینی نیز خود نمایی می کند به صورتی که در تمام بخش های مختلف وابسته به قلب و عروق پرستاران، نقش برجسته ای ایفا می کنند. از جمله می توان به پرستاری در بخش های اورژانس قلب، قلب، تست ورزش، سی سی یو و post CCU، بخش آنژیوگرافی و post Angio و آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلبی (CAT Lab) اشاره کرد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
Fess21) 1Nurseee@)

نارسایی قلبی

                                 

نارسایی قلب که اغلب نارسایی احتقانی قلب (CHF) نیز نامیده می شود، وضعیتی است که در آن قلب قادر به پمپ خون برای تامین نیاز بافتها به اکسیژن و مواد غذایی نمی باشد. اما واژه CHFگمراه کننده به دلیل وجود تجربه احتقان ریه و محیطی ناشی از نارسایی قلب است و آن به وجود احتقان در HF اشاره دارد، پانل راهنمای موسسه تحقیق و سیاست مراقبت بهداشتی(AHCPR)، HF را به عنوان یک سندرم بالینی با علایم و نشانه های افزایش حجم مایع یا خونرسانی ناکافی بافت تعریف کرد. 

این علایم و نشانه ها زمانی رخ می دهد که قلب در تنظیم برون ده کافی در تامین نیاز بدن ناتوان می باشد. پانل راهنمای HF واژه نارسایی قلب را به دلیل اینکه بسیاری از بیماران مبتلا به HF احتقان ریه یا سیستمیک را نمایش نمی دهد، به کار بردن واژه HF را ترجیح داده و دلالت بر بیماری میوکارد قلب دارد که مشکل در انقباض قلب بوده اختلال در عملکرد سیستولیک (پر شدن قلب) اختلال در عملکرد دیاستولیک که ممکن است باعث احتقان ریه یا عروق سیستمیک شود یا نشود. برخی عوامل HF قابل بازگشت می باشند. اغلبHF یک تشخیص طولانی مدت است که با تغییر شیوه زندگی و مصرف دارو به منظور پیشگیری از بروز واقعه احتقان حاد درمان می گردد. 

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
Fess21) 1Nurseee@)

فیزیولوژی عضله قلب

عضله قلب سه نوع عضله اصلی دارد: عضله دهلیزی ، عضله بطنی ، فیبرهای تخصص عمل یافته تحریکی و هدایتی (فیبرهای عضلانی قلب ماهیت سن سیتیال دارد).

عضله قلبی از نظر شکل، همانند عضله اسکلتی،مخطط است و مدت انقباض آن طولانی تر از عضله اسکلتی است. فیبرهای عضله قلب منشعب هستند و غشاءهای سلولی فیبرهای عضلانی در محل صفحات بینا بینی (Intercalated disks) به یکدیگر متصل می شوند. غشاء های سلولی در محل صفحات بینابینی به هم می چسبند واتصالات شکافی (gap junctions)ایجاد می کنند که امکان انتشار آزاد یونها را فراهم می کند. از این رو با تحریک یک نقطه در فیبر عضله پتانسیل های عمل ایجاد شده به آسانی از یک سلول عضله به سلول دیگر می رسند .

 قلب از دو سن سیتیوم مجزا تشکیل شده است : سن سیتیوم دهلیزی و سن سیتیوم بطنی و این جدایی دو سن سیتیوم از یکدیگر این اجازه را به قلب می دهد که دهلیزها مدت کوتاهی قبل از بطن ها منقبض شوند و این امر کارآیی پمپ قلب را بالا می برد.

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
Fess21) 1Nurseee@)

اصول تزریقات ایمن

 تزریق دارو به بدن یکی دیگر از راههای تجویز دارو به بیماران است و داروهای بسیاری  ازاین راه به بدن واردمینمایند.

راههای تزریق :  

 1. وارد کردن دارو به درون پوست intradermal - ID 
 2. تزریق دارو زیر پوست subcutaneous - SC 
 3. تزریق دارو داخل عضله intramuscular - IM
 4. تزریق دارو داخل ورید intravenous - IV 
 5. تزریق دارو داخل مایع نخاع intradural-cerebro-spinal-fluid - ICSF

وارد کردن دارو از این راه فواید زیادی دارد مزایای زیادی دارد ولی اگر بوسیله شخص غیر مطلع و غیر مجاز انجام بشود خطرات زیادی متوجه بیمار خواهد بود بنابراین شخصی که دارو را تزریق می کند باید با وسایل آن یعنی سرنگ و سوزن و طرز استریل کردن آنها آشنایی کامل داشته ومحلولهای تزریقی و نوع دارو را خوب بشناسد و طوری تزریق کندکه بیمار ناراحت نشود و همچنین عکس العملهای داروها را نیز بداند. 

سرنگ ها :

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
Fess21) 1Nurseee@)