تست قند خون ناشتا 

Blood Sugar, Fasting blood Fasting Blood Glucose,sugar 

FBS, FPS   

  •  8 ساعت قبل از انجام آزمایش ناشتا باشد.
  • نمونه خون گرفته شده از رگ وریدی بازو یا قطره خون گرفته شده از نوک انگشت ، پلاسما یا سرم
  •  جهت سنجش میزان گلوکز خون درمحدوده نرمال ، جهت سنجش قند خون بالا(هایپر گلیسمی)، قندخون پائین (هیپو گلیسمی)، دیابت
  • این تست میزان گلوکز در خون یا ادرار را اندازه گیری است. گلوکز منبع اصلی انرژی برای سلولهای بدن و تنها منبع انرژی برای مغز و سیستم عصبی است. سطح گلوکز در خون باید به طور نسبتا ثابت حفظ شود. وذخیره ثابتی از گلوکز به طور پیوسته در دسترس سلولهای بدن قرار گیرد.

در چه شرایطی تست افزایش می یابد : 

به طور معمول ، گلوکز خون کمی پس از یک وعده غذایی بالا می رود.

در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 (دیابت حاد و مزمن)، قند خون بالا بیماری هایپرگلیسمی که بسیار خطرناک است.

در زنان باردار قند خون بالا (هایپرگلیسمی) منجر به بیماری دیابت حاملگی میشود که عدم درمان موجب زایمان نوزاد بزرگ تر از حد معمول شود که سطح گلوکز پائین دارد.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد :

 در بین وعده های غذایی یا بعد از یک تمرین شدید، قند خون پائین سبب بیماری هیپوگلیسمی میشود.

اطلاعات تکمیلی :

  • در افراد دیابتی، برای کنترل بهتر دیابت سطح گلوکز خون هم به صورت ناشتا و هم پس از وعده غذایی سنجش میشود.
  •  درآزمایش تصادفی به هنگام صرف غذا و با پس از صرف غذا به دستورالعمل پزشک معالج خود عمل کنید. 
  • به طور معمول ، گلوکز خون کمی پس از یک وعده غذایی بالا می رود و انسولین در پاسخ (باتوجه به اندازه و محتوی غذا) توسط لوزالمعده ترشح و به خون آزاد میشود. به عنوان حرکت گلوکز به داخل سلولها و متابولیسم شود ، سطح در خون قطره و پاسخ پانکراس با کاهش ، و سپس توقف ترشح انسولین است. گلوکز سپس به سمت سلولها حرکت کرده و به مصرف میرسد و گلوکز خون پائین می آید وپانکراس در پاسخ به کاهش ترشح انسولین را متوقف میکند.اگر سطح گلوکز خون بیش از حد کم شود،(ممکن است در بین وعده های غذایی یا بعد از یک تمرین شدید رخ می دهد)، گلوکاگون (یکی دیگر از هورمونهای پانکراس) برای تحریک کبد ترشح میشود تا مقداری از گلیکوژن به گلوکز جهت بالا بردن سطح گلوکز خون تبدیل شود. اگرمکانیسم و عملکرد گلوکز/ انسولین مناسب باشد، میزان گلوکز در خون نسبتا" ثابت باقی می ماند. اگر این تعادل مختل شود سطح گلوکز در خون بالا می رود، و بدن سعی می کند با افزایش تولید انسولین و با حذف قند اضافی در ادرار تعادل را بازگرداند. 
  • هیپو گلیسمی و می تواند تهدید کننده حیات باشد و باعث نقص عضو ، صدمه به مغز ، کما ، و در موارد شدید ، مرگ شود. هایپو گلیسمی مزمن می تواند سبب آسیب به اندام های بدن مانند کلیه ها ، چشم ها ، قلب و رگ های خونی ، و اعصاب می شود. هیپوگلیسمی مزمن می تواند منجر به آسیب مغزی و عصبی شود.

port.health.gov.ir/lab