رادیوگرافی از قفسه سینه چیست؟

CXR رایج ترین آزمون تشخیصی رادیوگرافی است. تصویر قفسه صدری تصاویری از قلب، ریتین، راههای هوایی، عروق خونی و استخوانهای مهره قفسه سینه به ما می دهد.

پرتوبرداری با اشعه ایکس یک آزمون پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشک در تشخیص و درمان وضعیت های درمان کمک می کند. تصویربرداری با اشعه ایکس است که شامل تحت تشعشع قرار دادن قسمتی از بدن با دزی کوچک از پرتوهای یونیزان به منظور تولید تصویری از داخل بدن است. پرتوهای ایکس قدیمی ترین و رایج ترین ابزار برای تصویربرداری پزشکی است.

موارد معمول استفاده از این روش چیست؟

CXR به منظور ارزیابی ریتین، قلب و دیواره قفسه سینه به کار می رود.

یک CXR عموما" اولین آزمون تصویربرداری مورد استفاده برای کمک به تشخیص علائم زیر است:

 1. کاهش تنفس
 2. سرفه بد و مزمن
 3. درد قفسه سینه یا جراحت
 4. تب

پزشکان این آزمایش را برای کمک به تشخیص یا کنترل درمان در وضعیت های زیر استفاده می کنند:

 1. پنومونی
 2. نارسایی قلبی و دیگر مشکلات قلب
 3. آمفیزم 
 4. سرطان ریه 
 5. دیگر وضعیت های پزشکی

چگونه برای این آزمون آماده شوم؟

- این آزمون نیاز به آمادگی خاصی نمی خواهد.
ممکن است از شما بخواهند تا تعدادی یا همه لباسهای خود را درآورید و یک گان را در طول آزمون بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود تا جواهرات، عینک و یا هر چیز فلزی یا لباسی که در تصاویر مداخله داشته باشد را در بیاورید.

خانمها باید همیشه پزشک یا تکنولوژیست را در صورت بارداری مطلع سازند. بسیاری از تصاویر در طی دوران بارداری انجام نمی شود. زیرا جنین نباید تحت تشعشع قرار گیرد. در صورت نیاز، اقدامات احتیاطی باید برای کاهش پرتوگیری انجام شود.

تجهیزات شبیه به چه هستند؟

تجهیزات عموما" شامل یک دستگاه است که به دیوار نصب شده است،و همچنین وسیله ای شبیه به جعبه که فیلم یا یک صفحه خاص در آن تصاویر را ثبت می کند.

تجهیزات ممکن است با یک تیوب معلق در بالای تختی که بیمار روی آن دراز می کشد ترتیب داده شود.

یک کشو در زیر تخت، فیلم X-Ray و یا صفحه ثبت دیجیتال را در خود جای می دهد.

دستگاه اشعه ایکس پرتابل، یک دستگاه فشرده است که در بیمارستان یا اتاق اورژانس برده می شود. تیوب اشعه ایکس یک بازوی قابل انعطاف است که درحالیکه نگه دارنده فیلم X-Ray یا صفحه ثبت دیجیتالی در زیر بیمار قرار دارد بر روی بیمار باز می شود.

این کار چگونه انجام می شود؟

اشعه ایکس فرمی از تشعشع است شبیه به نور یا امواج رادیویی. اشعه های ایکس از میان بیشتر اشیا و همچنین بدن عبور می کند. هنگامی که این اشعه به دقت بر روی قسمتی از بدن که تحت آزمایش است هدف گیری می شود، و ماشین اشعه ایکس رگباری کوچک از تشعشع را از داخل بدن عبور داده و تصویر را برروی فیلم فوتوگرافیک و یا صفحه ثبت دیجیتال تصویر ثبت می کند.

قسمتهای مختلف بدن درجات مختلف اشعه ایکس را جذب می کند. استخوانهای متراکم اشعه بیشتری را نسبت به بافت نرم مثل ماهیچه، چربی و ارگانها جذب می کند و اجازه به عبور اشعه بیشتری را از بدن می دهد. در نتیجه، استخوانها در X-Ray سفید، بافت نرم در سایه ای از خاکستری و هوا سیاه ظاهر می شود.

برروی CXR، دنده ها، مهره ها بیشترین تشعشع را جذب کرده و در تصویر سفید یا خاکستری روشن ظاهر می شوند. بافت ریه پرتو کمتری را جذب کرده و برروی تصویر سیاه ظاهر می شود.

تا همین اواخر هم، تصاویر X-ray به صورت یک فیلم (مشابه یک نگاتیو فیلم) نگه داری می شد. امروزه، بیشتر تصاویر فایلهای دیجیتالی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره می شوند. این تصاویر ذخیره شده به آسانی در دسترس بوده و در بعضی مواقع با تصاویر X-Ray کنونی برای تشخیص یا کنترل بیماری مورد مقایسه قرار می گیرند.

این آزمون چگونه اجرا می شود؟

                          

معمولا، دو نما از ریه گرفته می شود یکی از پشت و دیگری در حالیکه بیمار در مقابل صفحه ثبت تصویر قرار دارد تکنولوژیست، فردی که اختصاصا" برای اجرای تصاویر رادیوگرافی آموزش دیده است، بیمار را با دستها برروی لگن وضعیت داده و ریه به صفحه تصویر فشرده می شود. برای نمای دوم، در حالکیه بازوهای بیمار بالا هستند، پهلوی بیمار در برابر صفحه نمایش است.
*شما باید به منظور جلوگیری از محوشدن تصویر نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید.

مزایا در برابر خطرات این آزمون چیست؟

مزایا:

 • هیچ پرتوی در بدن بیمار بعد از آزمون باقی نمی ماند.
 • پرتوهای ایکس عموما" هیچ اثر جانبی در حد تشخیصی ندارد.
 • تجهیزات X-ray نسبتا" ارزان بوده و به طور گسترده در اتاقهای اورژانس در دسترس هستند.
 • به علت تصویربرداری سریع و آسان ایکس این آزمون به ویژه برای تشخیصهای اورژانسی و درمان مورد استفاده است.

خطرات:

 • همیشه شانس کمی برای ایجاد سرطان از تشعشعات گسترده در برابر پرتودهی وجود دارد. هر چند که مزایای یک تشخیص دقیق بیشتر از خطرات آن است.


CXR یکی از آزمونهای پزشکی با پائین ترین سطح پرتودهی است که امروزه اجرا می شود. دز تشعشعی موثر این آزمون در حدود 0/1mSv است که برابر میانگین دز دریافتی یک فرد معمولی از تشعشعات پس زمینه ای در طی 10 روز است.

منبع : cardiacnursing.ir